Circular Week
Rusza Circular Week
Rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Week). Jego celem jest m.in. promowanie zrównoważonych postaw i ekologicznych zachowań.
Każdy z nas może dołożyć swoją cyrkularną cegiełkę, chroniąc w ten sposób środowisko. I właśnie w ramach obchodów Tygodnia przybliżymy Wam, jakie działania, może podejmować każdy z nas, by produkować jak najmniej odpadów, a przy tym nie rezygnować z komfortu życia.
Na początek - unikaj zbędnych opakowań!
O tym, że na zakupy warto chodzić z własną płócienną torbą, woreczkami na owoce i warzywa, a nawet wielorazowymi pojemnikami – słyszał już pewnie każdy. Ale czy wiesz, że możesz zadbać o planetę, nawet bez tych gadżetów? Wybierając w sklepie kosmetyk albo żywność, zwróć uwagę na opakowanie. Czy posiada ono wypełniacze i warstwy, które wyrzucisz do kosza natychmiast po powrocie do domu? Rozejrzyj się! Na pewno uda Ci się znaleźć pastę do zębów w samej tubce lub krem do twarzy bez zbędnego kartonika i foliowej owijki. Warto również sięgać po produkty w większych opakowaniach i takich, które nadają się do recyklingu lub z niego pochodzą.
Kolejna cyrkularna wskazówka już w środę!
Trwa tydzień cyrkularnych inspiracji
Dzielmy się! Na Zachodzie filozofia dzielenia się jest już od lat częścią gospodarki cyrkularnej, więc w trakcie Cyrkularnego Tygodnia przypominamy tę mądrą zasadę.
Czym możesz się podzielić na co dzień?
1. Posiłkiem. Gdy ugotujesz albo kupisz za dużo, nadmiar możesz przekazać do jadłodzielni. To dostępne w przestrzeni publicznej lodówki i szafki, które służą niemarnowaniu żywności: każdy może pozostawić tam jedzenie, ale też każdy wziąć żywność dla siebie. Jeśli mieszkasz na dużym osiedlu albo pracujesz w wielkiej firmie, pomyśl nad założeniem jadłodzielni właśnie tam.
2. Dojazdem do pracy. Masz własne auto, zaproponuj mieszkającej w pobliżu Ciebie koleżance z pracy przejazdy naprzemienne, raz Ty dojeżdżasz do biura Twoim samochodem, a raz ona zabiera Ciebie.
3. Podwózką dzieci. Z rodzicami z klasy/grupy Twojego dziecka umówi się na naprzemienne podwózki młodzieży do szkoły/przedszkola. Zastosuj tę zasadę również do zajęć dodatkowych, np. dojazd do szkoły językowej, na trening.
4. Ubraniem. Zorganizuj z przyjaciółmi domowe swap party i wymień się ubraniami. Możesz też obdarować rodzinę, przekazać potrzebującym na zbiórki lub przekazać do cyrkularnego butiku.
5. Sprzętem. Zamiast wyrzucać na śmietnik oddaj stary, ale działający lub do naprawy sprzęt, np. ekspres do kawy, rower. Sąsiadowi pożycz wiertarkę albo wagę kuchenną
6. Przedmiotem. Oddaj innym przeczytane książki lub zabawki lub zanieś do pobliskiej biblioteki, kącika zabaw.
7. Owocami i warzywami. Podzieli się sadzonką pomidorów balkonowych albo jabłkami, które spadają w Twoim ogrodzie.
A Ty, czym się lubisz dzielić, a może korzystasz z dzielenia się innych? Podziel się z nami tym doświadczeniem na naszych kanałach społecznościowych: https://www.facebook.com/Galeria.Warminska
Cyrkularny weekend przed nami!
Zbliża się cyrkularny weekend. Zapraszamy Cię więc do świętowania. Ugotuj potrawę „na winie”
Jeśli to sobota jest dniem, w którym zwykle wybierasz się na większe zakupy, dzisiejszą kolację przyszykuj „na winie”, ale wcale nie mamy na myśli tego skądinąd wytrawnego trunku.
Otwórz lodówkę i ugotuj posiłek ze wszystkiego, co nawinie Ci się pod rękę. Tarta z warzywnych resztek, zapiekanka makaronowa lub kotleciki, zawierające składniki z wczorajszego obiadu – pomysłów jest całe mnóstwo! Puść wodze fantazji albo skorzystaj z pomocy wyszukiwarki internetowej #kuchnia #zerowaste. Dania dnia drugiego – to świetny sposób na niemarnowanie jedzenia. Przy okazji opróżniania lodówki przeprowadź remanent domowych zapasów. Wyszły wszystkie słoiki z koncentratem pomidorowym, musztardy pozostała łyżeczka, a ulubionego soku zaledwie łyczek? Wpisz na listę jutrzejszych zakupów!
Dobrą praktyką jest też umieszczenie na lodówce karteczek samoprzylepnych z ołówkiem i notowanie wszystkich produktów, które wymagają uzupełnienia przy najbliższej wizycie w sklepie. Dzięki temu nie zaskoczy Cię brak podstaw, jak kawa, herbata czy olej, ale też unikniesz kupowania kolejnej butelki mleka, podczas gdy w domu są już trzy.
To jak? Udało nam się namówić Was na cyrkularny obiad lub kolację?
Zachęcamy do przesyłania na swoich przepisów na dania cyrkularne na naszych kanałach społecznościowych: https://www.facebook.com/Galeria.Warminska
Nie dla jednorazówek - na zakończenie cyrkularnego tygodnia
Kończy się Circular Week, w trakcie którego inspirujemy Was do cyrkularnych zachowań. Dzisiaj przypominamy o kampanii „Nie bądź plastik”. Już od kilku lat zachęcamy w niej do rezygnacji z plastikowych opakowań i gadżetów.
Użyteczność takich produktów jest krótka, szybko trafiają do kosza, a rozkładają się latami, np. rozkład torby foliowej może trwać kilkaset lat, według niektórych źródeł nawet 400 lat! A więc zastąp je wielorazowymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska alternatywami. Lunchbox zamiast styropianowego pojemnika na danie na wynos, woskowijka w miejsce folii śniadaniowej na kanapkę (pamiętacie? - niedawno była szansa, by zrobić je w naszej galerii) albo własny kubek termiczny na kawę. Przy pielęgnacji wypróbuj wielorazowe płatki kosmetyczne, a jeśli jesteś mamą przetestuj wielopieluchy dla najmłodszych – to świetne rozwiązania, które pozwolą Ci ograniczyć liczbę odpadów. Jednak pamiętaj - tam, gdzie chodzi o zdrowie, jednorazówki, takie jak np. maseczki czy rękawiczki, choć są nieekologiczne, to jednak niezbędne.
Masz swój ulubiony nawyk, który wspiera cyrkularne zachowania, nie generuje odpadów lub pozwala na powtórny obieg surowców? Zainspiruj nas na naszych kanałach społecznościowych: https://www.facebook.com/Galeria.Warminska
Z okazji Circular Week już w kolejnym tygodniu podzielimy się z Wami naszym Cyrkularnym Przewodnikiem. Dzięki temu łatwiej Wam będzie stosować cyrkularne rozwiązania na co dzień.