Wielka akcja promująca właściwą segregację oraz zbiórkę elektroodpadów
28 października w Galerii Warmińskiej, w godzinach 11:00 – 19:00 odbędzie się akcja „Śmiecioodpowiedzialni”. Poprzez angażujące działania edukacyjne oraz wystawy, uczestnicy będą mogli poznać zasady segregacji, w szczególności odpadów, które mogą wydawać się problematyczne. Wszyscy chętni będą również mogli wziąć udział w zabawach i quizach z nagrodami, ćwicząc właściwe nawyki. Akcji towarzyszy zbiórka małych elektroodpadów. Za oddanie przedmiotu pierwsze sto osób otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika do stworzenia własnej łąki kwietnej. Dodatkową atrakcją będzie śmieciarka, dzięki której będzie można sprawdzić, gdzie trafiają posegregowane odpady.
O segregacji odpadów mówi się od lat, ale wciąż jest to duży problem. Wątpliwości nie tylko budzi to, co i gdzie powinno być wyrzucone, lecz także to, co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze. Brakuje odpowiednich oznaczeń, wciąż pojawia się wiele błędów w komunikacji dotyczącej właściwej segregacji. Dlatego w sobotę (28 października) w Galerii Warmińskiej zaplanowano wydarzenie pełne angażujących działań oraz pokazów edukacyjnych pod hasłem „Śmiecioodpowiedzialni”, zorganizowanych we współpracy z lokalnymi partnerami odpowiedzialnymi za gospodarowanie odpadami w Olsztynie – Zakładem Gospodarki Odpadów Komunalnych oraz firmami Mazur Electrorecycling i KOMA.
W ramach akcji wszyscy klienci będą mogli dołączyć do zbiórki drobnych elektrośmieci, takich jak drobne RTV i AGD (np. czajnik), telefony komórkowe itp. W zamian pierwsze 100 osób otrzyma miododajne rośliny. Specjalne pojemniki na elektroodpady dostarczy Mazur Electrorecycling. Informacje o wydarzeniu, quizy i materiały edukacyjne oraz regulamin zbiórki dostępne są na stronie: www.smiecioodpowiedzialni.pl.
Przed wejściem do Galerii Warmińskiej przy fontannie firma KOMA udostępni także śmieciarkę. Prezentacja pojazdu będzie miała wymiar edukacyjny i umożliwi sprawdzenie, gdzie trafiają posegregowane odpady.
Segregacja – jeden z kluczowych elementów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ)
Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to rozwiązania zakładające traktowanie odpadów jako surowców. Dzięki właściwej segregacji można znacząco zwiększyć stopień ich odzysku i recyklingu. Właściwa segregacja to większy procent odzysku materiału do ponownego przetworzenia, czyli wtórnego surowca. Warto pamiętać o wszystkich elementach GOZ znanych jako 5 R: Refuse (Odmawiaj), Reduce (Unikaj, Ogranicz), Reuse (Użyj ponownie), Recycle (Utylizuj, Recyklinguj) oraz Rot (Kompostuj).
Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30%, jednak według badań realnie nie przekracza on 10%. Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60% recyklingu. Od lipca 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Obliguje on gminy do poprawy w zakresie standardów dbania o selektywną zbiórkę śmieci. I choć według najświeższych badań 96% Polaków deklaruje, że sortuje odpady, to w praktyce temat segregacji budzi wciąż liczne wątpliwości, jak choćby te dotyczące prawidłowego wyboru kosza dla danego odpadu.