Czas na ekologiczne prezenty!
Co trzeci z nas rozważa opcję ekologicznego prezentu, myśląc o tegorocznych upominkach świątecznych. Za ekologiczny uznajemy prezent przyjazny środowisku (42%), nadający się do recyklingu (34%) czy wykonany z naturalnych materiałów (32%). Planując ekologicznie prezenty bierzemy pod uwagę kosmetyki (34%) i książki (30%) oraz karty podarunkowe (27%) – wynika z badania SW Research[1] przeprowadzonego na zlecenie NEPI Rockcastle, właściciela m.in. Galerii Warmińskiej. Co ciekawe lokalnie myślimy podobnie i dopiero w czwartej kolejności zwracamy uwagę na pochodzenie czy miejsce produkcji potencjalnego prezentu pod choinkę.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas i mało kto wyobraża sobie ten czas bez jakichkolwiek prezentów. Coraz częściej jednak zwracamy uwagę na trafność upominku i na to, czy obdarowywany z niego skorzysta. Jak pokazuje badanie, ekologiczność i użyteczność świątecznych prezentów będą w tym roku dla Polaków szczególnie ważne.
Planując tegoroczne upominki świąteczne blisko 3 na 10 Polek i Polaków rozważa opcję ekologicznego prezentu (9% - zdecydowanie, 20% - raczej), a prawie 33% nie myślała o tym do tej pory.
Ekologiczny prezent, czyli jaki?
W przypadku definiowania prezentu ekologicznego, najczęściej wskazujemy na przyjazność środowisku (42%). Rzadziej wybieramy opcje takie jak: możliwość recyklingu (34%), wykonanie z naturalnych materiałów lub składników (32%), możliwość wielokrotnego użytku (27%) i wykonanie z biodegradowalnych surowców (25%). 18,6% z nas jako ekologiczny wskazuje prezent wykonany własnoręcznie. Produkty lokalne jako opcję eko prezentu wymienia jedynie 11,7% badanych, rzadziej niż prezenty vintage czy second hand (12%). Jeszcze mniej, bo 8% Polaków i Polek zwraca uwagę na produkty handmade. Respondenci z Warmii i Mazur z kolei najczęściej łączą ekologiczność upominku z przyjaznością środowisku, naturalnymi materiałami/składnikami (15%) i wielokrotnym użytkowaniem (14%).
Weryfikacja ekologiczności
Celem weryfikacji, czy dany produkt faktycznie jest ekologiczny, najczęściej sprawdzamy jego skład (54%), a nieco rzadziej rodzaj opakowania (38%) i certyfikaty (35%). Do mniej popularnych metod zaliczamy sprawdzanie pochodzenia lub miejsca produkcji (31%) oraz tego, czy marka jest ekologiczna (28%). Co dziesiąty z nas wierzy w deklaracje producenta bez samodzielnych weryfikacji (11%).
Planując ekologicznie prezenty, przeważnie bierzemy pod uwagę kosmetyki (34%) i książki (30%). Rzadziej wskazujemy produkty takie jak: karty podarunkowe (27%), odzież (24%) oraz zabawki (21%). Choć w woj. warmińsko-mazurskim preferujmy nieco inne opcje. Najczęściej myślimy o książkach (33,3%), co ciekawe na drugim miejscu wymieniamy odzież (30%), a na trzecim - karty podarunkowe (22,4%).
Pakowanie prezentów
Większość z nas uważa, że prezent ekologiczny powinien być opakowany, przy czym częściej niż co trzecia osoba uzależnia opakowanie od możliwości recyklingu (36%). Wciąż jednak dla wiele Polek i wielu Polaków ważne jest pakowanie prezentów bez względu na ekologiczny charakter (24%). Dla trzech osób na dziesięć dodatkowe opakowanie jest zbędne, zaś co dziesiąta wskazuje, że i tak trafi ono do śmieci. Podobny głos mają w tej sprawie respondenci z Warmii i Mazur.
Do pakowania prezentów najczęściej (również w naszym regionie) wykorzystujemy powtórnie materiały lub torby, które przechowujemy w domu z innych okazji (57%). Rzadziej korzystamy z nowo kupionego kolorowego papieru dekoracyjnego (27%) lub nowo kupionych papierowych toreb bez nadruków (19%).
Obdarowywanie prezentami to wciąż ważny rytuał świąteczny. Cieszy fakt, że myśląc o upominkach coraz częściej zwracamy uwagę na ekologię. Biorąc jednak pod uwagę, że co trzecia osoba nie myślała jeszcze o planowaniu tegorocznych prezentów świątecznych warto, aby zastanowiła się nad taką opcją. Nasze badanie zwróciło uwagę na ten aspekt, więc Ci, którzy jeszcze nie myśleli o byciu przyjaznym środowisku, mają szanse przemyśleć chociażby aspekt pakowania, który dla wielu pozostaje ważny.
W Galerii Warmińskiej od 12 grudnia trwa Targ Wujaszków z regionalnymi wyrobami, które z powodzeniem są inspiracją na ekologiczny prezent. Ponadto na poziomie +1 warto poszukać wyspy z opcją pakowania prezentów w stylu ekologicznym. Do wyboru klienci mają papier i pudełka kraftowe, naturalne wypełniacze i sznurki oraz naturalne dekoracje, np. z suszonych pomarańczy i orzechów, które można ponownie wykorzystać jako stroiki.
Życzymy udanych poszukiwań ekologicznych prezentów!
[1] Badanie „Ekologia a dawanie prezentów” przeprowadzone przez SW Research na reprezentatywnej próbie 1016 Polek i Polaków w wieku 18+ metodą wywiadów on-line (CAWI) w okresie 6-8 grudnia 2022 r.